top of page
Search
  • Writer's pictureMoreSun sun Gal

תכשיט הצמידות חלק 1: צמידות פלוטו שבתאי במזל גדי 10.1.2020

Updated: Nov 15, 2021

פורסם לראשונה באתר אוראניה, דצמבר 2019

ועבר עריכה בעבור ״אדם עולם״ על ידי סימונה חנוך, אפריל 2020

צמידות שבתאי פלוטו לשנת 2020 או 34 השנים הבאות

כשפלוטו ושבתאי יד ביד יוצאים לבלות בשמים – אצלנו קמות מדינות, בורסות נופלות, תבניות אשליה מתחברות ומתפרקות. מה מגלה לנו צמידות שבתאי פלוטו הנוכחית?


מהם הדברים הקבועים והיציבים בחיינו?

אם נמנה אותם נראה, כי אלו הם הדברים שיוצרים גבולות ובכך מגדירים מרחבֵי פעולה. באסטרולוגיה המערבית המסמל את הקבוע והיציב הוא שבתאי הנשנה, הבטוח, המגביל, גודר ומגדיר. . מי שמאתגר את היציב והקבוע הוא פלוטו שמביא בכנפיו שינוי בלתי נמנעהמצביע על הפירוק, המוביל אל התיקון העמוק. לכן פלוטו מייצג את השינוי הבלתי-נמנע.. מיקומו של פלוטו במפת הלידה האישית שלנו מציין את שורשי הכאב ששוכן בתת-המודע. כאב שמצויה בו תמצית העוצמה המבקשת לעלות אל פני השטח ולהירפא. משימתו של פלוטו היא השתנות וגדילה – מה שתמיד מצריך עימות עם הרגלים ישנים ומפגש עם מה שהתקבע בנו כיציב ובטוח. הופ! זוהי אחת המכשלות הגדולות שלנו כבני אדם: דווקא הדברים מהם אנו מתחילים להשתחרר, חוזרים אלינו בעוצמה של כאב והתנגדות בתחילת תהליך השינוי. השלת העבר היא תהליך מתמשך.

האשליה נחשפת

מפת אירוע של צמידות שבתאי-פלוטו מספרת לנו תמיד את מהות התופעות שייחוו ויתרחשו ב30-40- השנים הבאות.

מחזור שבתאי-פלוטו 2020 במזל גדי מאפשר מפגש עם הגולמי, הפראי, הלא מתורבת שמבקש להתחדש ולהשתנות בתוכנו. הדרך לעשייה עוברת דרך שבתאי והדרך אל השינוי עוברת דרך פלוטו. פלוטו, , כוח הטרנספורמציה, פועל מתחת לפני השטח ולכן קשור לחשיפת האשליה: הרגלים, דימויים, האשמות, קורבנוּת – הם כולם תבניות של האשליה הזו. בתחילת ינואר השנה נפתח מחזור זה, כאשר במזל גדי הופיעו בצמידות שבתאי ופלוטו ולצידם השמש ומרקורי (כוכב חמה). המחזור התחיל והוא צובע תקופה עתידית חדשה.

כאשר פלוטו ושבתאי נפגשים בצמידות, נוצר תמיד שער לתוך עת חדשה. שינוי צורה תהומי הגורם למציאות החדשה להתבטא דרך מופעים הקשורים לאיכות המזל בו מתרחשת הצמידות. הצמידות בין שבתאי לפלוטו קשורה תמיד לאופן שבו קולקטיב מגדיר מחדש את קיומו.

ניקח לדוגמא את שלהי שנות הארבעים של המאה הקודמת. סף-אנושות גדול מאין כמותו שהותיר חורבן עמוק באישי ובקולקטיבי והוליד עידן חדש. אז נפתח מחזור צמידות שבתאי-פלוטו במזל אריה – מזל שקשור בהופעת האינדיבידואל, לקיחת בעלות ותקומה מתוך האין. מדינת ישראל הוקמה על צמידות שבתאי פלוטו (!). כעבור 40 שנה נפתח מחזור שבתאי-פלוטו במזל מאזניים (שעוסק בשאלות של צדק מול חוסר צדק, שלום ומלחמה) ב-1982, עם מלחמת "שלום הגליל" ועם פינוי חצי האי סיני. בהמשך הצמידות חלו שינויים נוספים ברוח מזל מאזניים, בין אם בכפייה דרך המערכת, בין אם מתוך תהליכים הדרגתיים. הניאו-ליברליזם הכלכלי התחזק בעולם כולו וגם בישראל חל שינוי בעמדת המדינה לגבי הקולקטיב: נטישה של מדינת הרווחה לטובת הפרטה ושוק חופשי.

המחזור הנוכחי של שבתאי-פלוטו התחיל ב 12.1.2020 במזל גדי, ומהווה נקודה משמעותית בזרם ההתפתחות. תחילת תהליך מתמשך של השלת העבר ופרידה מכל מה שהיה.

התכשיט של המדינה

נרים את ראשנו ונביט אל תמונת השמיים בנקודת ראשית זו. זוהי תמונה שמספרת לנו על ההזדמנות המגולמת במחזור 34 השנים הבאות, עד לצמידות הבאה בפברואר 2054 במזל דגים. כאשר פלנטות רבות נמצאות בהתכה, כלומר בצמידות שגורמת לאלמנטים שונים להיות מותכים לאחד חדש, הם יוצרים כמעין תכשיט. ולמרות (ואולי בגלל) שהצמידות הזו הפעם מספרת על זמנים מאתגרים לכולנו, אני בוחרת להתייחס לתמונה זו כאל "תכשיט" – זה נוטל מעט מעוקצה ומאפשר לי להתבונן על המתנות והיופי שהיא מביאה.

עתה, כאשר יש לנו כל כך הרבה פלנטות באירוע הצמידות במזל גדי, זהו רגע באנושות שבו נוצרים מסורות וחוקים חדשים, שיהפכו עם הזמן לזהות חברתית חדשה ושונה בתכלית מאלה שקדמו לה. הגדי, מה הוא אומר? ״ממישור אדמה לישורת שמיים״, כמו העליונים כך גם בתחתונים – זוהי בקשתו של מזל גדי. הגדי מייצג את המערכת החיצונית, את הבירוקרטיה, את הכוחנות של החברה, אך גם את בית המקדש שהאדם בונה לכוחות גבוהים ממנו, בתוכו.

הצמידות בין שבתאי לפלוטו כאן, במדינת ישראל, מתקיימת בבית 6. מהי המשמעות כאן לבית 6? זהו בית של אלמנט האדמה, בית הנושא את אופיו של מזל בתולה: הוא עוסק בבריאות, בפרטיות, ביילודה ובטיפוח, בית של שיגרת יומיום מטפחת ומזינה. הנושאים שמביא מחזור פלוטו-שבתאי יורגשו בישראל ברמה היומיומית-תפקודית שלנו: כמו בקטן, כך בגדול.

שטיינר ייחס צבעים שונים למזלות ולפלנטות, נוסיף גם אותם לתמונה. במעגל הפנימי של התכשיט נמצאת השמש הזהובה: האגו, השער שדרכו אנו מתממשים; צמודה אליה קֶרֶס כוכב לכת ננסי בחגורת האסטרואידים הטרנס-נפטונים: אלת האדמה, דמטר היוונית, האחראית על כל מקורות ההזנה שלנו (פיזיים ונפשיים); באמצע התכשיט, אבן טורמלין אדומה מעושנת – פלוטו ולצידו שבתאי: עופרת כבדה. מי שסוגר את מעגל התכשיט באבזם כספית הוא כוכב חמה, הלא הוא מרקורי: המתווך, המקשר, השליח המכונף שלנו. איזה תכשיט מפואר אנו מקבלים.

עין תחת עין

יש לנו כאן התכה של אנרגיות הקשורות לתקשורת, כלכלה ויצירתיות, כהבטחה לשינוי רדיקלי בכל המקורות הכלכליים – משאבי ההזנה שלנו. היה יכול להיות מבטיח ומשמח מאוד, אם היינו נמצאים כבר בתודעה קולקטיבית א-היררכית. מבנה שהפירמידה בו הפוכה – חברה בעלת תודעה של אהבה, נטולת פוסט-טראומה ולא כזו שניזונה מכאב, פחד והישרדות. אבל, כולנו עוד רחוקים משם.

צמידות שבתאי-פלוטו 2020 במזל גדי ובבית 6 במדינת ישראל, חושפת בפנינו כוחות של אשליה וכוחות של אמת. קל להגיד, אבל קשה לחוות: מבנים ציבוריים ישתנו, פרות קדושות יישחטו. ועדיין – הצמידות מייצגת גם הזדמנות וגם אתגר. הרי כוחות האמת או האשליה מופיעים גם בחיינו האישיים. אנחנו נקראים ליצירת שינוי פנימי מתוך השאלות: מה אמיתי בחיי? במה אני מאמינ/ה? מה פועל דרכי? מה אני יוצר/ת? מה אני הורס/ת? מתוך התשובה הזו עליי ליצור מחויבות למה שרלוונטי עבורי, כגון קשרים חברתיים, מקורות הזנה, מידע, שאלות מוסריות. האם אני פועל/ת מתוך רצון או שאני בעמדת קורבנוּת: פחד, ריחוק, ערעור כל אחיזה במציאות החיצונית, התגוננות והישרדות – עמדה זו תשאיר אותנו נתונים לשינוי רק מבחוץ והוא יחווה ככפייה.

תבניות של פחד והישרדות יצופו ביתר שאת, בתגובתיות של קורבנוּת והאשמה. עין תחת עין, שן תחת שן, רגל תחת רגל. נהיה חייבים לבחור עמדה משום שכל בחירה שנעשה תשתקף במציאות הפיזית (שבתאי במזל גדי).

החדשות הטובות (יחסית) הן שעצם הבחירה בצורה מודעת, מובילה אותנו לנוכחות, נוכחות תוביל לאומץ, אומץ לחמלה וליכולת לעמוד מול האמת שאינה תמיד יפה. אנו טומנים כאן זרע לתקופה הבאה, כי 2020 הולכת לשנות ולהשתנות. אנו נקראים בתקופה המתקרבת לשאול ולענות במעשינו על השאלה: כיצד כקולקטיב נגדיר מחדש את קיומנו ואת ייעודנו על הכדור הזה.

11 views0 comments
bottom of page