top of page
Search
  • Writer's pictureMoreSun sun Gal

משחקי הכס / צמידות יופיטר שבתאי בלילה הארוך בשנה 21.12.2020

Updated: Mar 5, 2022

פעם ב-20 שנה מופלאות, מתרחשת הצמידות הגדולה בה מתאחדים צדק ושבתאי ומבשרים לנו במה יעסוק סיפור ההתפתחות האנושית ב-20 שנה הקרובות....

פורסם עבור אדם עולם בעריכת סימונה חנוך . פברואר 2021


צרי בנפשך תמונה, בה את עומדת בתוך לובי גדול. לפתע משקל עצום מושך אותך מהרגליים מטה ובו זמנית את שומעת כמו מלמעלה קריאות מרוממות-רוח של חדשנות, שמירה על כדור הארץ, התנקות-רוחנית דרך צמחי רפואה עתיקים, קולות הילולה על סוף העולם ותחילתה של תקופה חדשה ואחרת. את שומעת את אלו הקריאות, כמו הגיעו ממרום-האולימפוס, אבל המשקל מושך אותך מטה ואת נצורה בתוך חומות גופך. ואת מחפשת, מחפשת אחר נקודת אחיזה שתחבר בין גופך הכבול לאוזנך השומעת לרווחה... פוקחת את עיניך ומגלה כי הגעת לצמידות הגדולה...

על אבות ובנים

פעם ב-20 שנה מופלאות, מתרחשת הצמידות הגדולה בה מתאחדים צדק ושבתאי ומבשרים לנו במה יעסוק סיפור ההתפתחות האנושית ב-20 שנה הקרובות.

כדי להבין מה זה אומר כדאי שנתחיל מההתחלה. אבי הטיטאנים: אוראנוס (שליט מזל דלי) וגאיה האדמה, הביאו שבעה צאצאים לעולם. בלידתם, אחד אחרי השני כלא אותם אוראנוס במעמקי האדמה. גאיה, חסרת אונים מול בעלה ועם רצון לנקמה, חימשה את בנה הצעיר קרונוס (שבתאי) בחרמש ובהוראות מדויקות. כך ללא רָחם, בשעת שינה עמוקה, ביתר קרונוס את איבר מינו של אביו וזרק אותו אל הים.

היוונים קראו לקרונוס "אבא זמן" והחרמש מייצג את תחילת תקופת עיבוד האדמה. קרונוס, הטיטאן, מסמל עידנים, מחזוריות וגדילה. כמו אביו, גם הוא חשש מילדיו, ולכן בלע אותם מיד לאחר לידתם. כאשר ריה ילדה את בנם הצעיר, זאוס, היא החליטה להגיש לקרונוס במקום הוולד אבן גדולה עטופה בבד. את התינוק היא החביאה במערה ושם הוא טופל על ידי נימפות, שתה את חלבה של העז האלוהית (המסמלת את מזל גדי, ששליטו הוא שבתאי), בעוד עריסתו הזהובה תלויה על עץ, כך שקרונוס לא ימצאהו לא באדמה לא במים ולא בשמיים. כאשר זאוס גדל, הוא הרעיל את קרונוס כדי שיקיא את שאר ילדיו. עידן הטיטנים תם והחל עידן האולימפוס.

זאוס (המייצג את יופיטר או בעברית צדק), לא טרף את ילדיו כפי שעשו אביו וסבו. הוא עיגן את היחסים המשפחתיים והחברתיים בחוק. החיים תמיד נעים קדימה, והשינוי תמיד מערער את השלטון - יופיטר הבין שאת דופק החיים יש לרסן דרך דינים וגבולות. צדק יופיטר הוא כוכב המסמל את התעלותנו מעל החומר, הוא קשור לארגונים, למבנים שלטוניים ומשפחתיים, הוא זרוע החוק, הוא שומר המשפחה, שומר-הממשל והאמונה. והממשל, החוק והאמונה.

מה קורה אם כן עכשיו - כאשר אב פראי, חמור סבר הבולע את כל צאצאיו מפחד ואימה, נצמד אל בנו היחיד שלא בלע? המפגש בין צדק לשבתאי מסמל את ראשית השבר ואת תחילתה של תקופה חדשה, מעבר סמכויות בין האב (ישן) לבן (חדש) – ויצירת מציאות אחרת.

כיסאות מוזיקליים בשמיים

צמידות יופיטר שבתאי החלה בלילה הארוך בשנה, 21.12.2020 במזל דלי, ומייצגת התפתחות ושינויים של צורה המתבטאים ביחסי- כוחות בחברה ובתוך עצמנו. היא ממחישה תמחיש את הפערים בין האידיאל למעשה - פערים שהולכים ונהיים קיצונים יותר גם בתחום האישי וגם בתחום השלטוני. שניהם מתערבבים זה בזה הודות לטכנולוגיה שהולכת ומתעצמת, משנה את היחסים בין הקולקטיב לפרט, בין האליטה השולטת להמונים. איזו מערכת חוקים תבוא לסיומה? אילו חוקים חדשים ייווצרו? איך נגיב לכך כציבור? מהם אופני הפעולה הנכונים ביותר לאור הקונסטלציות הקוסמיות?

הצמידות הקודמת התרחשה בשנת 2000 במזל שור והרחיבה משמעותית את ישראל – מדינה שנולדה במזל שור. אמנם לא התרחבנו בשטח, אך בהחלט בכמות. אם צפיפות האוכלוסין בשנת 2000 עמדה על 200 נפש לקמ"ר, היום היא עומדת על 300. בנוסף ישראל עלתה כאימפריית סטארט-אפ והתעצמה כלפי העולם ובתוך עצמה.

מבחינה גלובלית הביאה צמידות 2000 את ההתרחשויות הבאות, והן כולן כצפוי קשורות לטלטלות עמוקות בסדר הישן: עליית הרשתות החברתיות (אוראנוס בדלי), נפילת התאומים, אינתיפאדות, האביב הערבי (חילופי שלטונות), עליית ארגון הטרור דאעש וכתוצאה מכך מאות אלפי פליטים שמסתובבים בעולם ומחפשים מולדת חדשה. בשנת 2009 נוצר הביט-קוין: מטבע דיגיטלי הבנוי על בניית ערך מתוך טכנולוגיה, ללא שלטון וללא בנקים – עוד דוגמה לאופן שבו החברה האזרחית מערערת את השלטון, הפעם בדרכים עקיפות.

היחסים בין צמידות 2000 לצמידות הנוכחית 2020 נראים כמו משחק כיסאות מוזיקלי. בצמידות 2000 היו יופיטר ושבתאי במזל שור, אוראנוס בדלי, ירח בגדי והשמש בתאומים. בצמידות 2020 – נמצאים יופיטר ושבתאי במזל דלי, אוראנוס בשור, ירח בדגים והשמש בגדי.

שימו לב למעבר של מזל גדי מהירח לשמש, מעבר שניתן להגדירו בקצרה כך: מיסדנו את הצורך שלנו בחוק (עיגון התנחלויות, סימון טריטוריות חדשות, חוק הלאום) מלקבל הפוטנציאל בירח למימוש בשמש. במזל גדי, האדמה היא המציאות עליה מתמודד הגדי. צורך במימוש מערכתי. ובהמשך לכך, המעבר של הירח למזל דגים, אלמנו המים נותן תמונה לגוון הריגשי אופן . שבו יתנהל העםבבית 11, הירח בדגים יכול בקלות להוביל את האליטות לנטייה קורבנית, מקרבנת, ממורמרת, אשלייתית, מתפרקת ומפרקת. העם יגיב לכך בהכחשה ו, הבנה שכדאי לנו לתחום לעצמנו את גן- העדן הפרטי שלנו, לצלול אל אוקיינוס של תענוגות ודרכו לחפש נמצא דרכי- מילוט מעומסי היומיום והמערכת.

צפנים של חורבן וגאולה

אוראנוס הוא הגואל של כל המיותר. זוהי אנרגיה שמחריבה על מנת ליצור שינוי מיטיב. כאשר אנחנו מתנגדים לו, אנו מתעלמים מהחדש שרוצה להגיע. חזרתו של אוראנוס מבשרת על סיום של תקופת תרבות, והבנה של מחזוריות החיים. בצמידות 2000 אוראנוס היה במזל דלי, ובישר על תחילתה של רעידת-אדמה בתחום התקשורת. כעת, במזל שור הוא נכנס עמוק יותר למימד הגאולה ומפעיל את אלמנט האוויר (אוראנוס) בתוך החומר (שור). כלומר, מה שלא הצלחנו להבין וליישם לפני עשרים שנה הולך להרעיד לנו את האדמה ואת התוצאות אנחנו נחווה עד הפיזי - בחברה ובקהילה אליה אנו שייכים. הצמידות ביופיטר- שבתאי מאפשרת לנו ניעור חברתי שיבוא מתוך המשבר. לא יהיה מנוס מליצור אחוות שיתופיות משום שרק כך נוכל להינצל מלגווע ברעב (מטפורית ובמקרים רבים ממש פיזית, כי נצטרך להאכיל עוד פיות ולמצא מקורות חדשים). עם הירח בדגים וכירון במזל טלה, נצטרך ללמוד לרכך את העימותים שיש לנו עם האנשים סביבנו ולקבל את הרגישויות של האחר על מנת ליצור הרמוניה.

מפת הצמידות מלאה בסימנים, כמו צופן של שער נעול. כחברה וכפרטים עלינו לצפות לבלתי צפוי ולהתכונן למה שאי אפשר להתכונן אליו... לקחת אחריות על הדברים שאנו אומרים ועל המעשים שאנו יוצרים בין אדם לעצמו, לחברו ולאדמה. שאלת המוסר והטוב שבאדם רלבנטית משום שאנו מתחילים לגעת בסוד האלים, לגעת בכאוס הטיטאני. האנושות מפצחת את סוד האש כמו היפסטוס. אנו בדרך להתפרקות, להתכלות, להיעלמות של אלמנט האדמה, התחלה חדשה אחרי התעוררות ומודעות למבנים הרקובים כפי שהתחילו בקול תרועה צמידות שבתאי-פלוטו בינואר 2020(ראה מאמר קודם). אז מה יעשו האלים ? עלינו ללמוד דרך התנהלות חדשה, עלינו לנשום נשימה חדשה, ללמוד התנהלות חדשה, ואולי לנפץ את תקרת הלובי. בי.נכתב עבור אדם עולם, בעריכת סימונה חנוך. פורסם בדצמבר 2020

6 views0 comments
bottom of page