top of page
Search
  • Writer's pictureMoreSun sun Gal

חלקים במפה האסטרולוגית: דרום

הקלדת המילה דרום במנועי החיפוש האינטרנטיים תוביל למחוזות דרומיים, אל שושנת-הרוחות, לנקודה הכי תחתונה במפה הגיאוגרפית. אם נוסיף גם את המילה אסטרולוגיה נקבל גם רשימה של קורסים אסטרולוגיים בדרום הארץ.

אסטרולוגיה היא שפה סימבולית, הבנתה היא כקריאת מפה עם סימני דרך ושכבות טופוגרפיות שונות. הידע הרב המתקבל מהקריאה במפה זו דורש גם סדר בתוך שפע הפרטים. לכן ישנם נתונים קבועים שאינם משתנים הכוללים את גלגל הזודיאק וכפי שציינו במדור הקודם של הריון ולידה, 4 יסודות: מים, אש, אוויר ואדמה ולבסוף לעינייננו כאן ארבעת כיווני השמיים: צפון דרום, מזרח מערב. אז קדימה, הנגבה, מהו באמת אותו ״דרום״ במנועי החיפוש האסטרולוגיים עתיקי היומין? דרום הוא החלק התחתון של המעגל.ניקח את תמונת המעגל, המעגל שמחלק אותנו לחלקים רבים היוצרים את השלם שאנחנו, המעגל שסביבנו נוצר ואנו נעים בתוכו כמו אדם בביתו- פנימה החוצה, שמאלה ימינה, למעלה למטה, חדרי שינה, אמבטיה, עליית גג, מרפסת, מיסדרון, מטבח, סלון ומרתף. המעגל שנמצא אצל כל אדם באופן אישי וחד פעמי, ובכל אחד הוא מתבטא בצורה שונה על פני המעגל בארבעת כיווני השמיים שכל אחד מהם מגדיר כיוון מסויים. הדרום הינו החלק התחתון של המעגל ומכסה תחתית ממנו, מהשעה תשע עד השעה שלוש.

[Office1] הדרום הוא סוג של מרתף, חדרים דחוקים, חשוכים ללא גישה שעיקר המשימה היא למצא את הדלת אל אור היום. מה יש בבסיס המרתף שלנו? זיכרונות ילדות, רצונות קמעיים, אינטימיות שאיננו חושפים בסלון, מערך כוחות של הישרדות בתוך האפלה.... הפריפריה. פנינו כלפי מטה והפעם לא אל המסך אלא אל תחתית המעגל ואנו צוללים לנקודת ההתחלה שלנו כבני אדם המתרחשת בדרום המעגל. בו נצא למסע קטן אל קליגרפיית המדבר.

קליגרפיית המידבר מבחינת השממה העוצמתית היא בין מזל טלה עד מזל מאזניים, מהאביב ועד הסתיו. ממזל טלה האביבי למזל מאזנים הסתוי ישנו תהליך שניתן להסתכל עליו כבסיס האדם אם הזודיאק יוכל לומר את דברו גם זה יישמע כך: בתוכי נוצרת מציאות אישית (ארכיטיפ של מזל טלה המכוון לחקירה של האישי שלו) לפני פגישתה עם העולם (ארכיטיפ מזל מאזניים, המחפש את האיזון בין האישי לאחר). בחלק הדרומי של בעל המפה, נמצא את אופי הפעילות (טלה) וכיצד היא מתקיימת בשטח הנמצא מולי (שור) ואיך ממנו אני שולחת כיוון או כמה כיוונים (תאומים). אחר כך מתחילים להישאל שאלות על נאמנות לצרכים (סרטן), על מציאת מטרה (אריה) ואיך אשלוט ואנקה את המקורות שלי (בתולה). לבסוף במאזניים, האיזון מתבקש למצא קשר בין התירגול ליופי, למצא את המשקל ביני לבין האחר... כך אנו מטיילים רצוא ושוב בחלק הדרומי שלנו, מצמיחים את השממה. מדוע שממה? על שום שהמקורות שלנו זקוקים לריענון, זקוקים שוב ושוב ללכת את הדרך מחדש, לחדש את ההרגלים שלנו, לרענן את החושים, להתאהב בשיגרה.

״ישנם ימים בהם תמצא את עצמך

בשול-שולי הדרך.

ילדיך זרים. אשת-חיקך נכריה.

גם הצבעים שמבחוץ מטשטשים אפר.

לרגליך אין כח לשאת את עצמן.

פתאום פריחת שקד לבנבנה

מנצת בפנימך, בבת-אחת

את כל הצפורים״


יש משהו תם בחלק זה של המפה. בסיס ראשוני, כמו שיני חלב. עיבוד החלק הזה שלנו, הינו כמו תהליך בניית שיני הקבע: קודם נופלות שיני החלב, צומחות השיניים הקבועות, ואז אפשר לעכל דברים חזקים יותר ואני מתחיל להראות לכולם את האני המיוחד שלי. אני – שזורק את שיני החלב אל גג העולם וזועק קח שיני חמור ותן שיני איילה.

מה נניע מתוך עצמנו על מנת להיוולד מחדש עבור האור שמתארך? איך נצפין עם תשתית העבר שלנו? מזל דגים הינו המבול הגדול והיונה הלבנה באותה הנשימה, מייצג את היכולת שלנו ליצור, להעמיק בנסתר, יכולת חמלה, ואילו צדו האחר הינו קורבנות, בריחה, כאוס והזיה. בין הזיה למשאלת-לב ישנו הבדל משמעותי והוא המעבר בין המה לאיך. איך אשתמש בחושיי הפיזיים כדי להתעצם ולהעצים? זוהי משימת הדרום במפה האסטרולוגית. אדם שיש לו הרבה פלנטות מצוייות בתחתית המפה שלו, קשור יותר לשאלת בניית הבית. משימתו היא לצאת עם בסיסו האינטימי, המכורבל, אל העולם ולחקור את הקשר בין התחתוניים ואיך הם מתבטאים בעליוניים. נסו להתבונן במפת הלידה שלכם, הסתכלו על הפלנטות המצויות שם ועם הידע הקט שרכשתם עתה תוכלו לבטח להבין איזה סוד על עצמכם. האדם שהתבסס בתוך מערך חושיו, עומד על שני רגליו, יוצא מן המרתף אל השמש ומבקש משאלה מתוך חיבור אל העמוד שעליו אנו בונים חלומות ומגשימים במעשים.


3

״וגם הלב, המתאגרף כאבן

פריך יהיה כמו חואר

כשאצבעות עדינות ילושו בו,

כבמעשה כרובים

חדרים ועליות ״

נכתב עבור אדם עולם, בעריכת סימונה חנוך פורסם בגליון ״דרום״ ינואר 2019


כל השירים כאן הם של אליעז כהן, עד שהגענו להבנה עם האור, הוצאת קשב לשירה 20128 views0 comments
bottom of page